10% rabatu na zakup tuszy do drukarek w sklepie stacjonarnym

BIOS płyty głównej komputera – 6 kroków do aktualizacji.

bios, Aktualizacja bios, Aktualizacja bios, uefi, płyta główna, ram, serwis komputera, serwis laptopa, firmware, ami, phenix, rom, flash, pamięć, ram, cpu, procesor, agp, pci, pci express, usb, wsad, kośc bios, kość pamięci, beep code, post
Share it
bios, Aktualizacja bios, Aktualizacja bios, uefi, płyta główna, ram, serwis komputera, serwis laptopa, firmware, ami, phenix, rom, flash, pamięć, ram, cpu, procesor, agp, pci, pci express, usb, wsad, kośc bios, kość pamięci, beep code, post
Aktualizacja bios

BIOS płyty głównej – jak wykonać aktualizację?

Płyta główna naszego komputera łączy ze sobą procesor, pamięć, kartę grafiki, karty rozszerzeń, dyski twarde i napędy optyczne. Jej zadaniem jest również to, że wyżej wymienione komponenty „dogadują się” ze sobą, i są obsługiwane przez system operacyjny. W dużej mierze odpowiada za to chipset płyty głównej. Drugim, równie ważnym układem, który znajdziemy na płycie głównej jest BIOS (z angielskiego Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia). Zwykle jest to pamięć ROM na której zapisywane są wszelkie informacje konfiguracyjne komputera. Pamięć ta jest modyfikowalna i podtrzymywana bateryjnie. Za to że BIOS pamięta ustawienia odpowiada bateria BIOS, po odłączeniu której wszystkie ustawienia wracają do wartości zdefiniowanych przez producenta.

BIOS przechowuje ustawienia: zegar systemowy – czas, data, rodzaj procesora, pamięci, ilość, rodzaj dysków i pojemność dysków twardych, informacje o karcie graficznej, portach USB, LAN, Wifi, sposobie bootowania (uruchamiania) systemu operacyjnego (Legacy, UEFI) , haśle do komputera, dysku, oraz czasem w nowszych urządzeniach klucz licencyjny do systemu operacyjnego Windows. Pamięć BIOS monitoruje zasilanie, oraz temperaturę procesora, jak i steruje pracą wentylatorów chłodzących nasz system.  Poza tym BIOS ma wgrany zestaw procedur odpowiedzialnych za kompatybilność komponentów z których składa się nasz komputer, czy laptop. Podczas uruchomienia wykonywany jest zwykle test POST, który ma na celu sprawdzenie podstawowych komponentów komputera (procesor, pamięć, karta grafiki). W przypadku problemów z uruchomieniem komputera, bądź wyświetleniem obrazu na monitorze, czy matrycy, BIOS komunikuje odpowiednią sekwencją sygnałów dźwiękowych za pomocą głośniczka systemowego kod błędu, na podstawie którego użytkownik może łatwiej zdiagnozować usterkę(beep code). Innym sposobem komunikacji z użytkownikiem zgłąszających  nieprawidłowości systemu jest wyświetlanie sekwencji diod led, np. na klawiaturze komputera czy laptopa. (migający klawisz Caps Lock, power laptopa itd).

bios, Aktualizacja bios, Aktualizacja bios, uefi, płyta główna, ram, serwis komputera, serwis laptopa, firmware, ami, phenix, rom, flash, pamięć, ram, cpu, procesor, agp, pci, pci express, usb, wsad, kośc bios, kość pamięci, beep code, post
Migający klawisz Caps Lock

 

PRZYKŁADOWE DŹWIĘKOWE KODY BŁĘDÓW DLA LAPTOPÓW DELL 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie beep-code-150x150.pngx 1 Błąd sumy kontrolnej BIOS ROM.Problem z BIOS. O ile komputer sie uruchamia spróbuj przywrócić wartość BIOS do ustawień fabrycznych, bądź skorzystaj z funkcji RECOVERY BIOS.

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie beep-code-150x150.pngx 2 Problem z pamięcią RAM. Kości pamięci mogą stracić kontakt z płytą główną komputera bądź uszkodzić się. Spróbuj poprawić połączenie w gnieździe pamięci RAM, bądź wymień pamięć na inna, w 100% sprawną. Jeśli masz 2, bądź więcej pamięci w komputerze, wyjmij je i pozostaw 1 aby sprawdzić która powoduje błąd.

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie beep-code-150x150.pngx 3 Problem z płytą główną. Jeśli to możliwe wejdź do BIOSU i sprawdź ustawienia zegara systemowego (data, czas) . Jeśli laptop, bądź komputer stacjonarny się nie uruchamia możliwe że będziesz musiał odwiedzić nasz serwis celem dalszej diagnostyki sprzętu..

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie beep-code-150x150.pngx 4 Problem z pamięcią RAM. Postępuj analogicznie jak w punkcie 2. Popraw mocowanie kości pamięci w gnieździe, bądź wymień pamięć na 100% sprawną.

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie beep-code-150x150.pngx 5 Problem z bateria RTC (Real Time Clock – zegar systemowy). Ustawienia czasu, daty podtrzymywane są zasilaniem bateryjnym. Bateria znajduje się na płycie głównej komputera, i zwykle jej wymiana na sprawną rozwiązuje problem.

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie beep-code-150x150.pngx 6 Problemy z kartą graficzną. W przypadku komputera stacjonarnego wymień kartę graficzną na 100% sprawną. Wyjmuj i wsadź z powrotem obecną kartę graficzną aby wyeliminować problemy z połączeniem karty z płytą główną komputera. W przypadku laptopa, gdzie karta grafiki jest zintegrowana sprzętowo z płytą główna (karta wlutowana w architekturę płyty) koniczne będzie odwiedzenie naszego serwisu

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie beep-code-150x150.pngx 7 Problem z procesorem. Popraw mocowanie procesora w gnieździe. O ile to możliwe podmień CPU (procesor) na drugi, w 100% sprawny. Nowsze laptopy mają zwykle procesor wlutowany na stałę w płytę główną. W celu diagnostyki odwiedź z tą usterką nasz serwis komputerowy.

 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie beep-code-150x150.pngx 8 Problem z wyświetlaniem na matrycy bądź monitorze. Popraw połączenie taśmy matrycy w przypadku laptopa, bądź kabla sygnałowego jeśli chodzi o połączenie z monitorem. Jeśli takie zabiegi nie pomogą, może to świadczyć o uszkodzeniu karty graficznej i konieczna może być tutaj wizyta w serwsie.

Przykłądowe kody błędów LED dla laptopów HP:

Rodzaj usterki Liczba mignięć lampki sygnalizacyjnej. Opis problemu
PROBLEM Z BIOS 2/2 Uszkodzenie komórki pamięci kości BIOSu. Być może konieczna próba update (aktualizacji BIOS)
2/3 Problem z zabezpieczeniem systemu.
2/4 Problem z sektorem rozruchowym BIOS. Możliwa konieczność aktualizacji BIOS.
PROBLEM ZE HARDWARE 3/2 Problem z pamięcią RAM. Sprawdź połączenie w gnieździe pamięci bądź wymień ją na taką, która jest na pewno w 100% sprawna.
3/3 Przekroczono czas oczekiwania na zainicjowanie karty graficznej. Prawdopodobnie uszkodzona karta graficzna. Kartę graficzną trzeba wymienić na nową. W większości laptopów karta jest wlutowana w płytę główną więc tutaj raczej potrzebna będzie pomoc serwisu laptopów.
3/4 Problem z wyświetlaniem obrazu. Popraw połączenie pomiędzy płytą główną a kartą graficzną. Popraw przewód sygnałowy łączący monitor z jednostką centralną. W przypadku laptopów warto sprawdzić połączenie matrycy z płytą główną. W większości laptopów karty graficzne są wbudowane w płytę główną, zatem w przypadku wystąpienia tego problemu konieczna może być wizyta w serwisie celem dalszej diagnostyki usterki. 
3/5 Problem z procesorem. Popraw połączenie w gnieździe procesora. Wyjmuj go i wsadź jeszcze raz. O ile to możliwe podmień procesor na taki, który jest w 100% sprawny. Nowsze laptopy mają zwykle procesor wlutowany w płyte, zatem może okazać się, że konieczna jest wizyta w serwisie laptopów.
3/6 Procesor nie obsługiwany przez płyte główną Wymień procesor na inny model i przeprowadź test POST ponownie.
PROBLEM Z UKŁADEM CHŁODZENIA 4/2 Alert systemu chłodzenia procesora. Popraw wentylator na procesorze,wymień pastę termoprzewodzącą, przedmuchaj sprężonym powietrzem wentylator komputera czy laptopa. Ustaw laptop na podstawce chłodzącej.
4/3 Problem z wysoką temperaturą płyty głownej. Popraw wentylatory i przedmuchaj laptop sprężonym powietrzem.
4/4 Karta graficzna się przegrzewa. Wymień pasty termoprzewodzące, termopady. Przedmuchaj komputer czy laptop sprężonym powietrzem. Ustaw urządzenie na podstawce chłodzącej celem poprawienia wentylacji. 
.PROBLEM Z PŁYTĄ GŁÓWNĄ 5/2 Problem z BIOS. O ile komputer się nie uruchamia konieczny proces przeprogramowania pamięci w serwise. 
5/3 Kontroler KBC przekroczył czas oczekiwania na BIOS. Prawdopodobnie uszkodzony jest wsad BIOS lub kość BIOS. Spróbuj wykonać procedurę CRISIS RECOVERY, jeśli to nie pomoże, konieczne będzie programowanie lub wymiana kości BIOS. Niezbędna może się okazać pomoc serwisu laptopów.
5/4 Problem z płytą główną. Możliwe uszkodzenie sprzętowe płyty. Odwiedź serwis celem diagnozowania usterki. 
5/5 Problem z KBC. Odwiedź serwis wcelu dalszej diagnozy.
Problem z zegarem systemowym – 3 krotna sekwencja BEEP CODE i mrugnięcie diodami klawiatury

Wróćmy do meritum sprawy.

Wiele problemów w uruchomieniem komputera czy laptopa da się rozwiązać poprzez aktualizację – update BIOS komputera.

O ile komputer się uruchamia da się to zrobić bez ingerencji w architekturę sprzętową.

Operacja jest prosta i zwykle da się ją przeprowadzić w domu.

  • zidentyfikuj model płyty głównej komputera czy laptopa. Wgranie nieodpowiedniej wersji wsadu może wywołać więcej szkody, niż pożytku i sami „uceglimy” nasz komputer.

Jak sprawdzić jaki masz model laptopa dowiesz się tutaj.

Rodzaj i model płyty głównej sprawdzisz korzystając z CPU-Z.

Program pokaże także informacje dotyczące procesora, ilości pamięci, karty graficznej i wielu innych.

Nam jednak potrzebna będzie płyta główna: Producent, model, rewizja, aktualna wersja BIOS.

Te informacje uzyskasz w zakładce Mainboard.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie cpu-z.jpg

 

 

Potem wykorzystując google znadź stronę producenta, i zwykle w zakładce Support, czy Sterowniki odnajdziesz właściwą wersję BIOS dla swojego urządzenia. 

GigaByte,jak i  inni producenci umieszcza aktualne wersje BIOS na swojej stronie internetowej.  Przykład pod tym adresem.

Mając zgraną na komputerze aktualna wersję BIOSU, nagraj ją postępując zgodnie z instrukcją producenta na pendrive i skorzystaj z opcji aktualizacji.

Wybierz plik, którego data powstania jest najbardziej aktualna.

Wybierając starszy, niż ten wgrany obecnie w komputerze zamiast Upgrade wykonasz Downgrade.

Różni producenci mają swój interface służący do aktualizacji.

Poniżej przedstawiam kilka screenów na których można zobaczyć jak to wygląda. 

Niemniej jednak zwykle procedura wygląda podobnie.

  • Włączamy opcje Update BIOS.
  • Wykonywana jest kopia zapasowa obecnego wsadu.
  • BIOS Update poprosi o wsadzenie Pendrive z nowym wsadem do portu USB komputera.
  • Weryfikacja poprawności i zgodności wsadu BIOS z naszą płytą główną.
  • Rozpoczyna się proces update.  (W przypadku laptopów ważne abyśmy mieli sprawną baterię. Producenci blokują czasem możliwość aktualizacji BIOS na notebookach, których bateria jest nie sprawna)
  • Po zakończeniu operacji Update, komputer wyłączy ekran. Jest to zawsze chwila lekkiej niepewności, jednak na ogół po kilku, kilkunastu sekundach ekran komputera się uruchomi, płyta główna wykona POST test, i wyskoczy komunikat, że proces UPDATE zakończony został sukcesem.

Przykładowy proces aktualizacji BIOS w laptopie HP.

 

Wybierz właściwy wsad i postępuj zgodnie z instrukcja.
Kopiowanie wsadu BIOS
Proces weryfikacji wsadu.
Proces aktualizacji zakończony powodzeniem.

Kilka przykładów innych producentów.

Dell bios update
bios flashing

W przypadku, kiedy nie wyświetla się sygnał na monitor najlepiej problem powierzyć serwisowi, który przy pomocy specjalistycznego programatora wgra nowy wsad do kości BIOS.

Często wymagać to jednak będzie wyjęcia kości BIOS z podstawki bądź wylutowania jej.

Prosty programator BIOS wygląda tak jak na fotografi poniżej.

Programator BIOS pod usb

Jeżeli masz problem ze swoim komputerem czy laptopem, wystarczy powierzyć go nam.

Wykonamy konserwację sprzętu, wymianę past termoprzewodzących, oraz wszystkie niezbędne aktualizacje sterowników oraz BIOSU.

Odwiedź nasz sklep internetowy oraz konto na Allegro.

Kilkadziesiąt tysięcy produktów w bardzo atrakcyjnych cenach.

W celu modernizacji komputera zapoznaj się z naszą ofertą na podzespoły.

Jesteśmy przekonani, że się nie zawiedziesz.

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać powiadomienia o nowych postach
MEGA OFERTA
Tusze do drukarek 10% taniej
Ostatnie artykuły
Shopping Cart