Komputer gamingowy? Za rozsądne pieniądze zagrasz w nowe gry na starszym laptopie.
Od wielu lat utarła się opinia że komputer dla gracza, musi być wydajny, i nowoczesny, na tyle aby był w stanie „uciągnąć” najnowsze produkcje ze świata gier.
Aby móc szczycić się FPS w nowych tytułąch, często musimy zostawić kilka, kilkanaście tyś złotych w sklepie i stać się posiadaczem komputera gamingowego.
Mocny Komputer do gier to procesor i7/i9, 16gb RAM, dysk SSD, karta grafiki z akceleracją 3D z rodziny RTX, i jakiś pożądny monitor.
Złożenie tego zestawu oprócz pieniędzy wymaga elementarnej wiedzy na ten temat. O ile ludziom zajmującym się gamingiem na codzień, ta operacja nie sprawi zadnego trudu, to co mają powiedzieć „niedzielni gamerzy”, którzy odpalają komputer czy konsole sporadycznie, aby pograć w jakiś tytuł, który ogrywają już od wielu lat.
Inwestycja w tak drogi sprzęt nie ma żadnego ekonomicznego sensu i uzasadnienia.
Z pomocą przychodzą usługodawcy, którzy oferują platformy streamingowe, udostepniają tryb rozgrywki, podobnie jak Netflix swoje filmy i seriale.
Prawie każdy młody który choć otarł się o tematykę gier komputerowych przechodził, przez etap, że marzył o tym, aby mieć na biurku komputer stacjonarny, który obsłuży bez trudu każdą, nawet najnowszą grę.
Zycie i rodzice często weryfikowali nasze marzenie, i często było to zwykłe bujanie w obłokach.
Cloud gaming- nowa technologia, która pojawiła się niedawno, to nie marzenia.
Mamy możliwość odpalenia, wszystkich, nawet najnowszych gier, niezależnie od platformy, na którą powstały (PC,PS4, Xbox One, Android, Linux, MacOs) na komputerze, czy platformie, ktorej daleko już jest do nowoczesności.
Mało tego, mając biblioteke gier na własność, w formie cyfrowej, bez trudu odpalimy je na innym komputerze, będąc np. poza domem.
W domu na biurku stoi wspaniały komputer gamingowy, na którym mamy zainstalowane konto Steam i bibliotekę najnowszych tytulów.
Zdarzyło się że wyjechaliśmy, powiedzmy w delegacje i chcelibyśmy w jakiś sposób zabić wieczorną nudę.
Taszczyć w bagażniku samochodu swoją stacjonarkę, to nonsens, poza tym pozostali członkowie rodziny pomyśleli by że mamy :nierówno pod sufitem”
Laptop którego mamy do dyspozycji to kilkutetni biznesowy Dell, który lata świetności ma już dawno za sobą. Wedle ogólnopojętej wiedzy jako komputer do gier też się nie nadaje.
Konfiguracja i5 3 generacji, 8gb ddr3, 256gb ssd, grafika Intel, matryca 14″ – nie powala na kolana, chociaż do internetu, i pisania tekstów wystarcza.
Okazuje się jednak, że przy odrobinie szczęścia, i w miarę dobrym dostępie do internetu, na naszym laptopie biurowym, odpalimy Wiedzmina 3, czy CyberPunka w najwyższych detalach.
Pomocmy nam będzie Cloud gaming.
W skrócie polega on na tym, że usługodawca, uruchamia grę naszą, czy ze swojej bibloteki, na swoich serwerach, cały ciężar wymagań sprzętowych związanych z rozgrywką biorąc na siebie, zaś nasz komputer za pomocą oprogramowania „klienta” komunikuje interface sterowania – klawiatura, mysz, gamepad z grą i wyświetla na monitorze naszego laptopa efekt tej rozgrywki.
Wszystkie gry z ilustracji zainstalowane są w bibliotece serwera.
Odtworzenie strumienia obrazu z serwera, wymaga zdecydowanie mniej zasobów sprzętowych, przez co w praktyce udaje się uruchamiać tytuły gier, na sprzęcie, na którym bez Cloud gamingu można by było tylko pomarzyć.
Serwer a raczej nasze konto na nim można zintegrować z kontami na których mamy swoje biblioteki gier – Steam, Epic Games i inne.
W praktyce wygląda to tak. Mamy CyberPunka 2077 zakupionego na Steam. Rozgrywka na zaawansowanym poziomie. Z pomocą Cloud gaming „odpalimy” grę na zupełnie innym komputerze, z pełnym dostępem do naszych save i osiągnięć, a w dodatku np. kilkaset kilometrów od domu, mając do dyspozycji laptopa i dostęp do internetu.
Ciekawe i godne uwagi usługi Cloud gamingowe to: –
- Nvidia Geforce, Now – gry z biblioteki PC , możemy podłączyć się ze Steem i gramy na PC, MacOs, Linux, Android
- PS Now – Gry z biblioteki Play Statio odpalane na platformie PC
- Xbox Cloud Gaming – odpalamy zdalnie gry z Xbox One na PC
Jak wypada porównanie – Komputer gamingowy/ Cloud gaming?
Jeśli jesteś „zawodowym graczem” i spędzasz noce i dnie przed ekranem komputera, na pewno lepiej będziesz się bawić przy monitorze, swojego, dobrze skonfigurowanego komputera czy laptopa.
Cloud gaming może być tylko uzupełnieniem komputera dla gracza. Kiedy wyjeżdżasz poza dom, a nie chcesz na dłużej się rozstawać z ulubionymi tytułami.
Jeśli sporadycznie grasz, w gry, albo chcesz sobie przypomieć jak to było nieprzespać całej nocy, aby ukończyć kilka poziomów swojej ulubionej gry, Cloud gaming to rozwiązanie właśnie dla Ciebie.
Za kilkadziesiąt złotych na mc, masz dostęp do bogatej biblioteki gier.
Sprzęt, na którym uda Ci się uruchomić tytuły nie musi być szczególnie wydajny..
Laptop biurowy/ komputer stacjonarny: procesor i5/4-8gb RAM, Dysk SSD, grafika z Direct 11, intenet mobilny.
Tego typu laptop kupisz w Olmar IT za około +/- 800 zł
Za pomocą Cloud gamingu, poszerzysz jego możliwości o nowe gry komputerowe.
Jak wykorzystać jeszcze inaczej Cloud gaming?
O wyjezdzie w delegacje już pisałem.
Wakacyjny wyjazd, z dzieckiem. Chcesz mieć chwilę spokoju. Nic prostszego. Weź ze sobą laptop, i masz dzieciaka, z głowy, na kilka godzin dziennie.
Komputer, czy konsola podłączona w salonie, do dużego telewizora. Denerwwyje Cię ciągłe blokowanie telewizora przez członków rodziny grających na nim.
Z Cloud gaming podłączysz się do innego urządzenia, nie tylko w 2 pokoju,a nawet na 2 kontynencie.